Jak mózg reaguje na medytację? Neurologiczne korzyści z praktyk uważności

Data publikacji:

Spis treści

Medytacja – niegdyś niepopularna forma relaksu, która jak już wiadomo, w rzeczywistości wykazuje wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu i całego organizmu. Obecne badania w sposób jednoznaczny pokazują, że regularna praktyka medytacji może prowadzić do zaskakujących zmian w strukturze i funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, co z kolei przekłada się na korzyści w zakresie zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Medytacja a zmiany w mózgu.

Badania naukowe potwierdzają, że medytacja i praktyki mindfulness zwiększają ilośc istoty szarej w kilku obszarach mózgu:

  • korze przedczołowej – odpowiadającej m.in. za kontrolę uwagi i rozsądne zachowania
  • hipokampie – odpowiedzialnym za pamięć, oraz
  • wyspie hipokampu – będącej źródłem naszych emocji i empatii.

Jednymi z licznych badań potwierdzających pożyteczny wpływ praktykowania medytacji wykazały badania grupy Sary Lazar, która podczas ośmiotygodniowych doświadczeń n a Uniwersytecie w Michigan wykazała, że kurs medytacji powoduje wzrost istoty szarej w tylnej korze obręczy, tj. obszarze związanym z występowaniem depresji i bólem w połączeniu skroniowo-ciemieniowym, który istotny jest dla funkcjonowania naszego umysłu1. Zmiana we wskazanej strukturze, jest ważna ze względu na jej powiązanie ze świadomym odczuwaniem oraz marzeniami, intencjami i celami.

Co ważne, zmiany w funkcjonowaniu mózgu obejmują również modyfikację aktywności w spoczynkowych sieciach mózgowych. Badania w tym zakresie wskazują, że nawet kilkunastominutowy trening uważności poprawia spójność funkcjonalną mózgu prowadząc do szybszej reakcji na bodźce z otoczenia. Ponadto, odnotowano spadek ilości błędów w zadaniach testujących kontrolę poznawczą2.

Ponadto, warto podkreślić, że wpływ medytacji na procesy poznawcze związane z selektywną uwagą i zarządzaniem zasobami. Przeprowadzone w tym zakresie badania wskazują, że osoby praktykujące medytację utrzymują wysoki poziom aktywacji kory ciemieniowej, która pozwala na utrzymanie uwagi na danym obiekcie bez rozpraszania przez dłuższy okres czasu, w porównaniu do osób, które nie miały do czynienia z medytacją3.

Praktyka medytacji na codzień.

Praktyki medytacyjne oraz mindfulness na codzień przynoszą, jak już wskazywano, wiele korzyści jednak jak można je praktykować? Oto kilka sposobów:

  • medytacja – medytacja to fundament mindfulness, który pozwala na głębokie doświadczenie obecnie występujących emocji. Zaletą medytacji jest przede wszystkim brak zaangażowania dużej ilości czasu – nawet kilka minut dziennie przyniesie pozytywne skutki.
  • świadome oddychanie – jest to technika polegająca na skupieniu uwagi na własnym oddechu.
  • „uważne jedzenie” – jest to praktyka mniej znana lecz przynosząca równie wymierne skutki. Polega ona na skupieniu pełnej uwagi na posiłku, jego smaku i zapachu, czego efektem jest zwiększenie satysfakcji z jedzenia.

Podsumowanie

Praktykowanie medytacji oraz mindfulness jest o wiele prostsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy wygospodarować parę minut dziennie by zauważyć pozytywne skutki w swoim ciele. Zacznij od małych kroków, a z czasem odkryjesz, jak potężnym narzędziem w dążeniu do lepszego życia może być uważność.

    1. Lazar, S. W., Kerr, C. E., Wasserman, R. H., Gray, J. R., Greve, D. N., Treadway, M. T., McGarvey, M., Quinn, B. T., Dusek, J. A., Benson, H., Rauch, S. L., Moore, C. I., & Fischl, B. (2005). Meditation experience is associated with increased cortical thickness. Neuroreport16(17), 1893–1897. https://doi.org/10.1097/01.wnr.0000186598.66243.19 ↩︎
    2. Tang, YY., Hölzel, B. & Posner, M. The neuroscience of mindfulness meditation. Nat Rev Neurosci 16, 213–225 (2015). https://doi.org/10.1038/nrn3916 ↩︎
    3. J.A. Brefczynski-Lewis, A. Lutz, H.S. Schaefer, D.B. Levinson, & R.J. Davidson, Neural correlates of attentional expertise in long-term meditation practitioners, Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 104 (27) 11483-11488, https://doi.org/10.1073/pnas.0606552104 (2007). ↩︎

    Dodatkowe materiały

    Skorzystaj z materiałów do autoterapii i wsparcia procesu terapeutycznego lub sięgnij po więcej pracując ze specjalistą.

    Zeszyt terapeutyczny PDF

    Uleczyć traumę

    Droga do uleczenia ran, które zostawiła w Tobie trauma zaczyna się tutaj🌈. 140 stron PDF wyczerpującego, holistycznego przewodnika do odzyskania wewnętrznej harmonii i spokoju.

    Metoda Świadomej Sprawczości

    Poznaj sposób zarządzania sobą dzięki zrozumieniu 8 imperatywów rozwoju, potrzeb ewolucyjnych i wzorców kulturowych.

    Praca 1:1

    Bezsenność

    Praktyczny Zeszyt Terapeutyczny, który przyswoisz w jeden – dwa wieczory, a następnie będziesz w stanie wprowadzić realną zmianę w swoim życiu stosując Autoterapię Poznawczo Behawioralną Bezsenności.

    Zeszyt terapeutyczny PDF

    Podziel się tym artykułem, jeśli uważasz że jest wartościowy. Udostępniając nasze treści wspierasz psychoedukację :-)

    Facebook
    Twitter
    LinkedIn
    WhatsApp
    Telegram
    Email

    Kategorie:

    Medytacja, Mindfulness i uważność, Neuropsychologia, Przewodnik psychologiczny, Zdrowie ciała i mózgu

    Więcej kategorii

    O czym chcesz dziś dowiedzieć się więcej?

    Biologia i psychologia

    Jak ewolucyjne mechanizmy i procesy biologiczne kształtują naszą psychikę, sposób myślenia i reakcje na świat.

    Emocje i odczuwanie

    Mechanizmy, które kształtują nasze emocje, granice i tożsamość, oraz sposoby, w jakie doświadczamy świata i siebie.

    Myśli i umysł

    Procesy, które stoją za naszym myśleniem, schematami i nawykami, oraz ich wpływ na nasze decyzje i postrzeganie rzeczywistości.

    Relacje i społeczeństwo

    Dynamika relacji międzyludzkich, od rodzinnych po społeczne, i mechanizmy, które wpływają na nasze zachowania w grupie.

    Higiena cyfrowa

    Wpływ technologii na naszą psychikę, relacje i emocje oraz mechanizmy zachowań w świecie cyfrowym.

    Przewodnik Psychologiczny

    Podstawy zrozumienia zaburzeń psychicznych, nurtów terapeutycznych i narzędzi wspierających zdrowie psychiczne.

    Dodatkowe materiały

    Skorzystaj z materiałów premium do autoterapii i wsparcia procesu terapeutycznego lub sięgnij po więcej pracując ze specjalistą.

    Zeszyt terapeutyczny PDF

    Uleczyć traumę

    Droga do uleczenia ran, które zostawiła w Tobie trauma zaczyna się tutaj🌈. 140 stron PDF wyczerpującego, holistycznego przewodnika do odzyskania wewnętrznej harmonii i spokoju.

    Bezsenność

    Praktyczny Zeszyt Terapeutyczny, który przyswoisz w jeden – dwa wieczory, a następnie będziesz w stanie wprowadzić realną zmianę w swoim życiu stosując Autoterapię Poznawczo Behawioralną Bezsenności.

    Zeszyt terapeutyczny PDF

    Zeszyt terapeutyczny PDF

    Terapia Schematów

    Materiały w tym zestawie opracowałam i wybrałam w taki sposób, by prowadziły Cię i wspierały na Twojej drodze do wzmocnienia trybu Zdrowego Dorosłego.

    Metoda Świadomej Sprawczości

    Poznaj sposób zarządzania sobą dzięki zrozumieniu 8 imperatywów rozwoju, potrzeb ewolucyjnych i wzorców kulturowych.

    Praca 1:1