Strona główna » Spis treści » Rodzinne posiłki, a objawy depresji u dzieci i młodzieży

Rodzinne posiłki, a objawy depresji u dzieci i młodzieży

Badacze przeprowadzili badanie na niemal 5000 nastolatkach z różnych grup społecznych w obrębie miasta Minneapolis w USA, by sprawdzić, czy istnieją korelacje między częstotliwością spożywania rodzinnych posiłków, a dobrostanem tych nastolatków. Badanie było przeprowadzone w latach 1998-1999.

Badano następujące kwestie:

 • Częstotliwość posiłków spożywanych w rodzinnym gronie
 • Zażywanie nikotyny, alkoholu i marihuany
 • Wyniki w nauce
 • Pewność siebie
 • Objawy depresji
 • Próby samobójcze

Jedzenie rodzinnych posiłków zwiększa dobrostan młodzieży

Wyniki badania wykazały, że jedzenie wspólnych, rodzinnych posiłków wzmacnia zdrowie i dobrostan młodzieży. Jak piszą badacze, spożywanie wspólnych posiłków oferuje rutynę i przewidywalność, stwarza okazję do uspołecznienia dzieci i uczenia ich umiejętności komunikacyjnych, manier i zasad zdrowego odżywiania.

Bez względu na deklarowane poczucie więzi między członkami rodziny

Młodzież, która regularnie spożywała wspólne posiłki spędzała więcej czasu na pracach domowych i czytaniu dla przyjemności. Częste rodzinne posiłki były również skorelowane z lepszym odżywianiem, mniejszym ryzykiem niezdrowej kontroli wagi, używania substancji uzależniających (nikotyna, alkohol, marihuana), kontaktami seksualnymi, objawami depresji oraz próbami samobójczymi. Badacze wykazali również, że rodzinne posiłki pełniły funkcję ochronną przed rozpoczęciem zażywania nowych substancji uzależniających (np. marihuany) nawet jeśli jeden rodzaj używki był już stosowany przez badaną młodzież (np. papierosy). Co ciekawe potencjalnie ochronna funkcja wspólnych rodzinnych posiłków pozostała widoczna bez względu na deklarowane poczucie bliskości między członkami rodziny.

Okazja do dostrojenia się do siebie

Jak piszą badacze, rodzinne posiłki dostarczają okazji do dostrojenia się rodziców do emocjonalnego stanu swoich dzieci, zwłaszcza córek. W podobnych słowach ujął to Jacek Mycielski w swojej książce „Elementarz dla rodziców”.

Stół to rodzinne forum. Barometr wszystkich radości i kłopotów. Możliwość codziennej komunikacji.

Jacek Mycielski, Elementarz dla rodziców

Badania wykazały różnice pomiędzy wpływem posiłków rodzinnych na chłopców i dziewczynki. Chłopcy korzystali na częstych rodzinnych posiłkach obniżeniem symptomów depresyjnych i mniejszym spożyciem alkoholu i marihuany. Dziewczynki korzystały z ochronnej roli rodzinnych posiłków we wszystkich badanych kategoriach. Jest to zbieżne z wynikami poprzednich badań tego zagadnienia. Badacze sugerują, że może to mieć związek z większym wyczuleniem dziewcząt na interakcje emocjonalne w rodzinie, przez co czerpią większe korzyści z regularnych, wspólnych spotkań rodzinnych przy posiłkach.

Jeden prosty trik na poprawę relacji rodzinnych

Wygląda na to, że jeśli chcemy zapewnić naszej rodzinie większą spójność i zabezpieczyć nasze dzieci przed zrachowaniami niszczącymi zdrowie i słabym zdrowiem psychicznym, zamiast pogadanek o szkodliwości używek i o wzięciu się w garść o wiele więcej zyskamy po prostu wprowadzając nawyk siadania codziennie wspólnie do stołu, bez rozpraszaczy w postaci świecących ekranów. Z pewnością dzieci skorzystają na tym rodzinnym nawyku tym bardziej, jeśli zostaną czynnie zaangażowane w przygotowywanie i sprzątanie po wspólnym posiłku, a wkład każdego z nich będzie doceniony adekwatnie do jego wieku i możliwości. Nastolatek może przygotować sałatkę czy ziemniaczki, 7 latek zapakować zmywarkę, a 3 latek rozłożyć sztućce na stole. W ten sposób cała rodzina skorzysta długofalowo i na wielu płaszczyznach, co wykazało omówione badanie, bez obciążania tym dodatkowym obowiązkiem mamy, która i tak ma już wiele na głowie i prawdopodobnie nie wyrabia się na zakrętach.

Zasady przyjemnego posiłku

A żeby wspólne posiłki były przyjemnością dla wszystkich członków, zamieszczam poniżej zasady, zaczerpnięte z książki Jacka Mycielskiego Elementarz dla rodziców:

 • Przy rodzinnym stole lepiej nie mówić o interesach, pieniądzach, fizjologii
 • Przy rodzinnym stole nie roztrząsa się sporów
 • Je się przy stole (a nie obok stołu, pod stołem, biegając wokół stołu)
 • Ważne, żeby każde dziecko mogło się wypowiedzieć, ale nie wszystkie jednocześnie
 • Odchodząc od stołu sprawdzamy, czy można coś z niego zabrać
 • Jedząc nie oglądamy telewizji i nie korzystamy z telefonów i tabletów


Źródło:
Eisenberg ME, Olson RE, Neumark-Sztainer D, Story M, Bearinger LH. Correlations Between Family Meals and Psychosocial Well-being Among AdolescentsArch Pediatr Adolesc Med. 2004
Jacek Mycielski, Elementarz dla rodziców, Rosikon Press 2017