
Czy zdarzyło Ci się drogi czytelniku , w natłoku myśli doznać nagłego przebłysku myślowego? Dostrzec myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na pytanie , które zadawałeś sobie od dłuższego czasu ? To jest właśnie przeczucie. Pozwól , że wytłumaczę Ci skąd ono się bierze i w jaki sposób mózg podejmuje tak szybkie decyzje.
Intuicja
Intuicja zwana także przeczuciem, to zdolność do podejmowania decyzji w sposób szybki i bezwiedny, bez konieczności analizowania sytuacji. Może to być impuls lub spostrzeżenie, które wydaje się nam najlepszym rozwiązaniem bez świadomego rozumowania. Taki wewnętrzny głos może pomóc nam w podejmowaniu trudnych decyzji.
Może nam się wydawać , że to wszystko bierze się znikąd a tak naprawdę jest to bardzo złożony proces neurologiczny, powstający w naszym mózgu. Są to szybkie procesy umysłowe, które opierają się na naszej wiedzy i doświadczeniach.
Jak działa intuicja?
Nasz mózg jest stale pracującym organem. Każdego dnia przetwarza niezliczone ilości informacji, co pozwala na natychmiastowe rozpoznanie wzorców, które z kolei prowadzą do trafnych decyzji. Im więcej mamy doświadczeń w danej dziedzinie, tym łatwiej jest nam te wzorce rozpoznać.
Kluczowym elementem w tym procesie jest obszar mózgu zwany ciałem migdałowatym. Jest ono odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców związanych z zagrożeniem i rozpoznawanie emocji. Gdy napotkamy sytuację w której czujemy się niepewnie ciało migdałowate szybko reaguje przekazując sygnał do innych części mózgu a te z kolei zaczynają szukać najlepszych rozwiązań tej sytuacji.
Badania pokazują ,że nasz mózg jest w stanie zapisać i przechować ogromne ilości danych, które potem wykorzystujemy, podejmując szybkie decyzje. Podświadome wykorzystywanie wiedzy, której nie jesteśmy w pełni świadomi to właśnie intuicja.
Oprócz ciała migdałowatego znaczenie w tym procesie mają inne obszary takie jak kora przedczołowa oraz hipokamp.
Kora przedczołowa odpowiada za podejmowanie decyzji oraz ocenę sytuacji pod kątem ryzyka. Jest to świadoma część mózgu, która zajmuje się przewidywaniem. Hipokamp natomiast jest kluczowy dla przechowywania wspomnień i uczenia się. To właśnie w nim zgromadzona wiedza i doświadczenie pomagają w podejmowaniu szybkich decyzji opartych na doświadczeniu podobnych sytuacji w której się znaleźliśmy.
Intuicja w codziennym życiu
Intuicja towarzyszy nam w codziennym życiu od najprostszych codziennych sytuacji życiowych po te , w których decyzję musimy podjąć pod naporem ogromnego stresu. Pozwala ona na szybkie reagowanie w sytuacjach , które tego wymagają.
Współczesne badania wykazały, ze profesjonalne decyzje , podejmowane przez ekspertów są często wynikiem intuicyjnych procesów, które bazują na wcześniejszych doświadczeniach i zgromadzonej wiedzy.
Intuicja nie jest jednak niezawodna. W sytuacjach w których brakuje doświadczenia, może ona prowadzić do błędnej oceny sytuacji.
Nasz mózg korzysta z intuicji by ułatwić nam życie ale warto pamiętać, że niezbędna jest równowaga między intuicją a świadomym, racjonalnym podejściem do podejmowanych decyzji.
Podsumowując, nie ignoruj swojego wewnętrznego głosu, pozwól mu podpowiadać , gdyż jest to głos Twoich doświadczeń , który chce Ci pomóc.
Bibliografia
- Malcolm Gladwell ” Blink : Siła przeczucia ” (2006)
- Daniel Kahneman ” Myślenie szybkie i wolne”(2013)
- Antonio Damasio ” Błąd Kartezjusza. Emocje, rozum i ludzki mózg” (1995)
- Gerd Gigerenzer ” Decyzje.Sztuka podejmowania trafnych wyborów ” (2010)