Obecna medycyna nieustannie się rozwija, oferując coraz to nowocześniejsze metody leczenia, które wpływają na komfort małych pacjentów oraz podnoszą efektywność zastosowanej terapii. Idealnym przykładem jest tutaj neurorehabilitacja dzieci, która wspiera najmłodszych w powrocie do zdrowia w przypadku zaburzeń rozwojowych, a także po przebytych urazach i chorobach neurologicznych. W artykule dokładnie przyjrzymy się temu zagadnieniu oraz omówimy ofertę wrocławskiego Instytutu SANA, w którym przyjmują specjaliści z zakresu rehabilitacji neurologicznej.
Na czym polega neurorehabilitacja i kiedy jest wskazana?
Neurorehabilitacja to innowacyjna metoda leczenia dzieci i niemowląt, która opiera się na założeniu, iż dziecięcy system nerwowy wykazuje zdolność do adaptacji i uczenia się. Metoda ta znajduje zastosowanie u małych pacjentów, zmagających się z przeróżnymi zaburzeniami ruchowymi i poznawczymi. Wskazaniem do rehabilitacji neurologicznej są takie schorzenia i choroby jak m.in.:
-
opóźnienia rozwojowe,
-
choroby neurodegeneracyjne,
-
udary mózgu i opon mózgowych,
-
niedowłady i paraliże,
-
urazy czaszkowo-mózgowe,
-
choroby neurologiczne (mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, stwardnienie rozsiane).
Neurorehabilitacja dzieci we Wrocławiu jest polecana w szczególności rodzicom wcześniaków, a także opiekunom dzieci, w których przypadku podczas ciąży lub porodu wystąpiły komplikacje oraz dzieci z wrodzonymi wadami, asymetriami i ograniczeniami psychoruchowymi. To nowoczesna i równocześnie niezwykle skuteczna metoda, która niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak poprawa funkcji motorycznych i poznawczych. Wczesna diagnostyka, wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz systematyczność w ćwiczeniach mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty i w znacznym stopniu poprawić jakość i komfort życia małego pacjenta.
Neurorehabilitacja dzieci w Instytucie SANA we Wrocławiu
Instytut SANA zapewnia kompleksową opiekę w zakresie rehabilitacji neurologicznej. Na miejscu przyjmuje zespół doświadczonych i wykwalifikowanych neurologów, neurologopedów, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów. Lekarze współpracują ze sobą w celu stworzenia spersonalizowanego planu leczenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości małego pacjenta. Podczas neurorehabilitacji stosowane są różnorodne metody terapii, takie jak m.in. fizykoterapia, terapia zajęciowa, terapia behawioralna, terapia poznawcza, terapia konwersacyjna i terapia sensoryczna. Specjaliści z wrocławskiego instytutu współpracują również z rodzicami, którzy są zachęcani do aktywnego udziału w terapiach i wsparcia swoich pociech w procesie leczenia. Takie podejście zwiększa zaangażowanie małych pacjentów, pozwalając osiągnąć jak najlepsze rezultaty rehabilitacji.