Strona główna » Spis treści » Pragnienie, a zadowolenie. Czym się różnią?

Pragnienie, a zadowolenie. Czym się różnią?

Największe pomieszanie w temacie dopaminy, motywacji, pragnienia i zadowolenia polega na tym, że obwód pragnienia i obwód zadowolenia w mózgu to są zupełnie dwie inne rzeczy, czasem niezależne od siebie.

W przypadku substancji i rozrywek silnie pobudzających obwody pragnienia (wzbudzają wydzielanie dużych ilości dopaminy) pragnienie i motywacja do powtarzania i angażowania się w te aktywności są bardzo silne. Dzialaja ten sposób narkotyki, alkohol, nikotyna. Raczej nie jesteśmy szczegolnie zadowoleni ze spożycia tych substancji (obwód zadowolenia tego nie lubi), a mimo to te substancje budzą nasze wielkie pragnienie jeśli mieliśmy na nie odpowiednio duża ekspozycję (obwód pragnienia to lubi).

Dopamina podszeptuje nam „obejrzyj jeszcze jeden odcinek serialu, a potem jeszcze 3 kolejne, a najlepiej zarwij całą noc i obejrzyj cały sezon. Jakoś to będzie jutro, no zrób to, zróóóób”. Jak się jednak czujemy gdy zadziałamy zgodnie z podszeptami obwodu pragnienia? Czy czujemy się zadowoleni, uskrzydleni, zachwyceni i spełnieni zarwaniem nocki na oglądanie serialu? Być może czasem tak, jednak zazwyczaj czujemy się wtedy jak wyżęta ścierka i żałujemy swojej „głupoty”. Tak samo jest z podszeptami obwodu pragnienia w innych sferach – zjedzenie dodatkowego pączka mimo, że jesteśmy pełni. Pragnienie jest wielkie, ale zadowolenie nikłe. Podobnie rozczarowujące potrafią być kompulsywne zakupy, spędzenie całego weekendu na rozrywkach cyfrowych czy oglądanie filmów dla dorosłych. Budziły duże pragnienie, ale nie przyniosły zadowolenia i satysfakcji, które obiecywały.

Na tym właśnie polega rozdźwięk między tym czego pragniemy (motywowane dopaminą), a tym co daje nam satysfakcję i zadowolenie (motywowane innymi neuroprzekaźnikami jak oksytocyna, endorfiny, opioidy, endokannabinoidy), które wydzielają się w zwykle w wyniku aktywności związanych z byciem tu i teraz, aktywnością naszego ciała i bliskimi relacjami z innymi.