@AnnDanilina świadome śnienie
Strona główna » Spis treści » Jedna prosta prawda o świadomym śnieniu

Jedna prosta prawda o świadomym śnieniu

Część ludzi słyszała o świadomym śnieniu, część nie. Był czas, że był to całkiem popularny i gorący temat. Niektóre osoby opracowały „niezawodne” metody i treningi mające zaowocować świadomym śnieniem.

Prosta prawda na temat utrzymania świadomości we śnie jest taka, że jesteś w stanie na tyle zachować świadomość w trakcie snu, na ile zachowujesz ją na jawie.

Przykra prawda o naszym stanie świadomości

Jak długo jesteś w stanie skupić się na jawie na chwili obecnej? Na ile jesteś w stanie doświadczać w pełni tu i teraz i być w swoim ciele? Jak szybko potok myśli porwie Twoją uwagę? Ile czasu w ciągu dnia Twoje myśli wędrują bezładnie, analizując przeszłość, wspominając miłe i przykre momenty, planując przyszłość, analizując swoje zachowanie i zachowanie innych, analizując treści na social media itd? Ile czasu w ciągu dnia przeznaczamy na bycie w 100% tu i teraz i doświadczanie, smakowanie chwili obecnej? Ile czasu w ciągu dnia aktywnie kształtujemy kierunek w jakim płyną nasze myśli?

Sen jest krzywym zwierciadłem jawy

Jeśli na jawie porywa Cię potok myśli i nie masz nad nim kontroli, dokładnie tego samego doświadczysz we śnie. Porwie Cię potok snów i nie będziesz mieć kontroli nad jego przebiegiem. Żadne treningi zorientowane na zapisywanie snów, wyobrażanie sobie kropek przy zasypianiu i tym podobne nie pomogą.

Jak nauczyć się świadomego śnienia?

Do „odblokowanie” świadomego śnienia może prowadzić tylko i wyłącznie praktyka uważności, medytacja np. z pogłębianiem oddechu, praktykowanie bycia tu i teraz w ciągu dnia. Wracanie świadomością do ciała w ciągu dnia i nabieranie praktyki w formowaniu świadomową wolą strumienia myśli.

W nocy, w czasie spoczynku nasza świadomość będzie się zachowywała dokładnie tak samo jak za dnia. Albo będzie do naszej dyspozycji tu i teraz, albo będzie unosić się z prądem myśli niezależnym od naszej woli.

Dziękuję za Twoją uwagę. Jeśli chcesz być ze mną w bliższym kontakcie, zapraszam Cię na mój Instagram @higienamyslenia, na Facebook @higienamyslenia, na YouTube @higienamyslenia i podcast higiena myślenia, który znajdziesz na Spotify i Google Podcasts.

Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Przykład aktywowania się schematu Izolacja Społeczna

Pętla dopaminowa, czyli jak uzależniają treści cyfrowe?

Jakim językiem miłości mówi Twoje dziecko?

Smutek. Dlaczego się smucimy?

Pigułka na przekonanie „Nie ma dla mnie miejsca” w kontekście zawodowym