anatomia siły woli
Strona główna » Spis treści » Anatomia siły woli

Anatomia siły woli

Siła woli to siła psychiczna, która umożliwia nam działanie wbrew sobie, działanie wbrew swoim uczuciom. Podobnie jak z motywacją, jej zasoby i czas trwania są ograniczone.

Jeśli czujemy się przerażeni egzaminem, siłą woli powstrzymujemy swoją reakcję (chęć ucieczki) i podchodzimy do egzaminu.

Jeśli mamy ochotę na czekoladę, a jesteśmy na diecie, siłą woli powstrzymujemy się przed naturalną reakcją (sięgnięcie po to, co sprawia przyjemność) i odmawiamy sobie słodkości.

Siła woli jest mechanizmem, który umożliwia nam działanie wbrew sobie, wbrew swoim instynktom, uczuciom i nawykom w imię racjonalnego wyboru. Siła woli służy przetrwaniu, sytuacjom ekstremalnym i jej zasoby szybko się wyczerpują.

To dlatego po stresującym dniu w pracy nie starcza nam siły woli na trzymanie się diety i “puszczają nam hamulce”. Działanie napędzane siłą woli pożera ogromne zasoby energii. Potrzebujemy się zregenerować i odbudować “źródełko”. Nie możemy się opierać na sile woli 24/7.

Siła woli jest jak mięsień. Można zwiększyć jego siłę poprzez trening, a po wysiłku wymaga regeneracji. Mimo tego siła woli każdego człowieka jest ograniczona, a opieranie działania i planowanie celów bazujących wyłącznie na sile woli to przepis na porażkę.

Długotrwałe działanie bazujące w dużej mierze na używaniu siły woli, prowadzi do wypalenia i depresji. Jeśli do codziennych czynności potrzebujemy dużych zasobów siły woli, to znak, że żyjemy wbrew sobie.

Siła woli nie jest potrzebna do normalnego, codziennego życia w zgodzie ze swoimi talentami, skłonnościami i potencjałem. Siła woli powinna być naszym pomocnikiem i przewodnikiem w ekstremalnych sytuacjach, a nie wewnętrznym, codziennym poganiaczem niewolników.

Człowiek, który żyje wyłącznie dzięki swojej sile woli, to człowiek pogrążony w głębokiej depresji, którego zycie straciło wszelki sens i zamieniło się w drążącą duszę pustkę. Jest to znak, że utknęliśmy w ślepej uliczce. Myśleliśmy, że spotka nas tam spełnienie, szczęście i miłość, a nie ma tam kompletnie nic. Tylko siła woli trzyma nas przy życiu w tej pustce. To znak, że czas zawrócić, zmienić kierunek, zastanowić się czego szukamy i czy dobieramy odpowiednią drogę, by to odnaleźć. Często np. szukamy miłości i akceptacji poprzez uznanie i aprobatę za nasze sukcesy. Równie często szukamy miłości i akceptacji poprzez uznanie i aprobatę dla naszej uległości lub perfekcji w jakiejś dziedzinie. To są przykładowe ślepe uliczki, na końcu których zamiast znaleźć szczęście i spełnienie znajdujemy pustkę i depresję.

Siła woli się przydaje, gdy łamiemy złe nawyki lub stajemy przed trudnymi sytuacjami. Na codzień mamy do dyspozycji o wiele potężniejsze źródła energii i siły napędowej do działania. Jest to miłość (do siebie, rodziny, świata, ludzi, życia), wiara (w siebie, w powodzenie, w przedsięwzięcie) oraz determinacja. O nich będą kolejne wpisy :-).