Strona główna » Spis treści » Zrzucanie napięcia, otrząsanie się z emocji – co to jest TRE ®?

Zrzucanie napięcia, otrząsanie się z emocji – co to jest TRE ®?

Język ujawnia głęboką prawdę na temat funkcjonowania ciała i emocji. Mówimy w kontekście silnych przeżyć „nie mogę się z tego otrząsnąć”, „nie wiem jak to z siebie zrzucić”, „jestem roztrzęsiona”, „cała dygocze w środku”, „aż ręce mi się trzęsą ze stresu”.

W ten sposób ujmujemy za pomocą słów naturalny, wrodzony mechanizm regulacji układu nerwowego przy doświadczaniu silnych emocji. Jest to mechanizm mimowolnego drżenia ciała, który nazywamy drżeniem neurogenicznym. Właśnie ten fenomen jest przedmiotem metody pracy z ciałem, która nazywa się TRE ® – Tension, Stress and Trauma Release Excercises (Ćwiczenia rozładowujące napięcie, stres i traumę).

Drżenie ciała – temat tabu

W naszych czasach, w naszej kulturze, drżenie ciała i prawda ciała nie są mile widziane. Wszelkie procesy fizjologiczne, wliczając w to „wydzielanie” emocji, budzą w nas mniejszą lub większą ambiwalencję. Gdy doświadczamy stresu, który przekracza możliwości naszego układu nerwowego do pomieszczenia go w sobie, zaczynamy się mimowolnie trząść. Sama ta samoregulująca reakcja naszego organizmu często budzi nasz przestrach i chcemy ją za wszelką cenę stłumić i do niej nie wracać. Mówimy sobie wtedy „weź się w garść”, „daj spokój, trzęsiesz się jak galareta”, „ale jestem słaba”, „ale obciach…”, „muszę to zatrzymać”.

Staramy się wstrzymać zewnętrzne przejawy przejawianych emocji i nie ujawniać przed innymi naszych wewnętrznych przeżyć. Czerwienienia policzków przy złości czy wstydzie nie jesteśmy w stanie kontrolować, ponieważ nie kontrolujemy pracy serca i naczyń krwionośnych. Tym zajmuje się wyłącznie autonomiczny układ nerwowy, bo jeszcze co poniektórzy z nas, byliby gotowi wstrzymać pracę własnego serca, byle ukryć przed innymi własne uczucia i wrażliwość.

Neurogeniczne drżenia, drżenia TRE®, również są wywoływane przez autonomiczny układ nerwowy, jednak jesteśmy w stanie je zniwelować za pomocą napięcia mięśni, które są pod naszą świadomą kontrolą.

Potrafimy bardzo długo tłumić stres i emocje w ciele

Potrzebę ciała do otrząśnięcia się z silnych emocji możemy bardzo długo trzymać pod kontrolą i nie dopuszczać jej do głosu. W środku może nam „kipieć” pod przykrywką, ale my twardo trzymamy się w ryzach, kark mamy napięty jak kamień, brzuch tak wciągnięty, że przepona nie może normalnie pracować, szczęki twarde i zaciśnięte, ale nie piśniemy na ten temat ani słówka.

Gdy odpowiednio długo trzymamy w sobie ten ładunek, możemy nawet przestać być świadomi kłębiących się w nas emocji i napięcia. Mówimy wtedy, że wszystko jest dobrze, jestem przecież zrelaksowana, nie mam powodów do nerwów. Przeczy to prawdzie naszego ciała, które jest sztywne i skurczone do granic wytrzymałości, a mówiąc o tym jak bardzo jesteśmy zrelaksowani, cedzimy słowa przez zaciśnięte szczęki.

Możemy tak trwać w takim zaprzeczeniu, aż do doświadczenia, które przekroczy naszą pojemność na stres i będziemy musieli puścić trochę ciśnienia, żeby nas nie rozerwało od środka. Zazwyczaj niestety obrywa niewinny, bliski człowiek, który przeciążył nasz obciążony system nerwowy np. rozlaną zupą albo skarpetką, która nie trafiła do kosza na pranie. Pierwotnym i odpowiednim adresatem naszego gniewu może być szef, były partner, który nas skrzywdził 10 lat temu lub rodzice, w zależności od tego jak długo już nosimy w swoim ciele napięcie i nie pozwalamy ciału na poradzenie sobie z ranami i stresem emocjonalnym.

TRE®, a wyjątkowe wydarzenia w życiu

Specyficznym doświadczeniem, w kontekście drżenia neurogenicznego TRE® u kobiet, jest doświadczenia porodu, które wykracza swoją siłą i pierwotnością poza kontrolę ego nad ciałem. Cały poród jest doświadczeniem kiedy pierwotna mądrość i siła ciała przyćmiewa ego, jednocześnie jest doświadczeniem obfitującym w emocje o ogromnym natężeniu. Po porodzie wiele kobiet doświadcza samoistnych, mimowolnych i bardzo silnych drżeń neurogenicznych.

Jest to zupełnie normalna reakcja otrząśnięcia się z ekstremalnych przeżyć i wytrzęsienia z układu nerwowego napięcia. Pozwolenie sobie na te drżenia i poproszenie personel medyczny o uszanowanie tego procesu jest zbawienne dla naszego układu nerwowego i stanowi formę prewencji traumy.

Trauma to napięcie i stres, które zostało zaklęte w ciele i nie może się z tego ciała uwolnić. Drżenia neurogeniczne pozwalają na uwolnienie napięcia i stresu z układu nerwowego i przywrócenie równowagi w ciele.

TRE®, a uczucie przeszywającego zimna

Czasem drżenia TRE® mogą być postrzegane jako przeszywające, dogłębne zimno – często dygoty i drżenia kojarzymy z zimnem. Rozmrażanie za pomocą drżenia stłumionych uczuć może również powodować wrażenie wewnętrznego zimna.

Sama doświadczałam swoich pierwszych, mimowolnych drżeń właśnie w taki sposób. Czułam irracjonalne, wewnętrzne zimno, od którego mimowolnie dygotałam i nawet 3 kołdry nie były w stanie mnie rozgrzać. To nie był problem z temperaturą w pomieszczeniu, która była zupełnie normalna i za każdym razem oscylowała w okolicach 20*C, tylko uwalniałam zamrożone wewnątrz ciała napięcie i przeżycia co skutkowało takimi wrażeniami wewnątrz ciała.

TRE ®, a zrzucanie zbroi z napięć mięśniowych

Hamując naturalne drżenia, wywołane silnymi emocjami (tymi obecnymi oraz tymi stłumionymi w ciele od miesięcy lub lat) zamieniamy własne ciało w twardą zbroję zbudowaną z chronicznych napięć mięśniowych.

Chroni nas przed ujawnieniem własnej kruchości i wrażliwości i otacza nas pancerzem dającym poczucie siły i bezpieczeństwa, jednak staje się automatycznie również więzieniem.

Zbroja na polu bitwy to bardzo przydatna i właściwa rzecz (współczesnym polem bitwy będą np. negocjacje z klientem, rozmowa z szefem o podwyżkę, udział w sprzeczce, prowadzenie samochodu w centrum Warszawy w godzinach szczytu). Jednak zasiadać do stołu w zbroi? Uprawiać miłość? Bawić się z dziećmi? Spacerować po parku w zbroi? Bez sensu.

Wielu z nas, ludzi XXI wieku, wliczając w to grono moją skromną osobę przed włączeniem do terapii pracy z ciałem, non stop znajduje się w swojej zbroi zbudowanej z chronicznych napięć mięśniowych. Taka zbroja ogranicza grację i spontaniczność naszych ruchów i chroni nie tylko przed tym co złe, ale też przed doświadczaniem życia pełną piersią w jego pozytywnych aspektach. Wszystko staje się spłaszczone i nie cieszy. Po dłuższym czasie chroniczne napięcia mięśni przeradzają się w chroniczne bóle i lista kosztów naszej niechęci do zrzucenia siebie pancerza coraz bardziej się wydłuża.

TRE ®, ćwiczenia, które pomagają się przełączyć w głęboki relaks

TRE ® jest metodą, która ponownie uczy to co zostało zapomniane. TRE ® uczy jak odzyskać dostęp do naturalnego mechanizmu regulowania napięcia w ciele, otrząsania się z silnych emocji i przeżyć i świadomie ten mechanizm wykorzystywać i kontrolować.

TRE ® uczy jak stosować ten mechanizm drżenia według własnego uznania. Uczy jak kontrolować drżenia (a nie tylko je tłumić, w myśl powiedzenia co złego to nie ja) i świadomie je wywoływać wtedy kiedy możemy się w pełni rozluźnić i pozwolić sobie na „emocjonalny prysznic” np. wieczorkiem we własnym domu.

Ucząc się TRE ® i stosując TRE ® zyskujemy możliwość decydowania kiedy stłumić drżenia ciała i pokazać się światu w pełnej zbroi i w pełnej kontroli, a kiedy dać sobie czas na otrząśnięcie się po tej „bitwie” (i po minionych, po których nie daliśmy sobie możliwości otrząśnięcia się i świadomego cielesnego przeżycia). TRE® daje możliwość pozbycia się z ciała napięcia i wrócenie bliżej stanu równowagi i naturalnej przyjemności bycia w ciele. Korzyści z takiej swobody są ogromne.

Jak mniej więcej może wyglądać sesja TRE® możecie zobaczyć na nagraniu z Ewą Drzyzgą z programu 36,6 na TVN.

TRE ® w świecie zwierząt

Drżenia neurogeniczne są właściwe wszystkim ssakom, jest to wrodzony mechanizm pozbywania się nadmiaru napięcia i regulowania układu nerwowego. Drżenia mogą być różne – od delikatnego drżenia niemal niewidocznego z zewnątrz, po spazmatyczne, mimowolne ruchy o szerokim zakresie. Wszystkie drżenia są normalne, każde ciało ma własny „wzorzec” uwalniania stłumionego napięcia z ciała.

Poniżej znajdziecie nagranie reakcji ciała antylopy, która cudem uniknęła bycia pożartą przez lamparta i niedźwiedzia polarnego, który przeżył pościg przez helikopter. Po doświadczeniu tego przeżycia na granicy śmierci, zwierzęta wytrząsają z ciała napięcie i stłumione emocje z tym związane.

Na pierwszych sesjach TRE bardzo mało prawdopodobne jest wystąpienie silnych ruchów mimowolnych, zazwyczaj ciało zaczyna pozbywać się napięć stopniowo, od delikatnych ruchów i drżeń obejmujących tylko niektóre partie ciała. Mądrość ciała nie pozwala na przytłoczenie się rozmiarem uwalnianego napięcia. TRE jest to przygoda rozciągnięta w czasie, napięcia są uwalniane stopniowo i z poszanowaniem gotowości ciała do uwolnienia napięcia, które w sobie nosimy.

Jeśli masz ochotę spróbować TRE i jesteś z Warszawy możesz zapisać się na sesje TRE grupową lub indywidualną u mnie.

Zdjęcie autorstwa Zoltan Tasi, Unsplash

Więcej informacji na temat TRE:
tre-polska.pl
traumaprevention.com
Levine Peter, Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy, Czarna owca


Ten wpis jest częścią serii wpisów na temat TRE ®:
Kim jest provider TRE ®?

Inne moje treści, które mogą Ci się spodobać:
Czy bliscy wystarczająco Cię wspierają? O żądaniu wsparcia słów kilka
Ruminowanie, czyli nakręcające negatywne myśli [+ podcast]
Rozmówki małżeńskie: skryte uczucie żalu
Pułapka: Szukanie aprobaty u innych
Potrzeby człowieka (dziecka i dorosłego) w ujęciu Terapii Schematów
Stres – słowo-przykrywka, czy prawdziwa emocja?
Jeden prosty trik na podtrzymanie „chemii” w związku miłosnym

Najbliższe terminy grupowych zajęć TRE®

Bieżące informacje na temat najbliższych terminów grupowych sesji TRE znajdziesz na mojej grupie na facebooku: TRE Warszawa – sesje TRE w Warszawie

Możesz również umówić się na sesję indywidualną. 
Zadzwoń lub napisz: 796 754 076 / alicja@higienamyslenia.pl