TRE®

TRE® to metoda pracy z ciałem, która jest uzupełnieniem / wsparciem procesu psychoterapeutycznego lub fizjoterapeutycznego.

Podczas sesji TRE® (indywidualnej lub w kameralnej grupie do 3-6 osób) wykonujemy zestaw niewymagających ćwiczeń, które pomagają ciału wejść w stan drżeń neurogenicznych, czyli naturalnego, fizjologicznego odruchu, który redukuje napięcie emocjonalne w układzie nerwowym.

Czym są drżenia w TRE®?
Drżenia neurogeniczne to mechanizm regulacji układu nerwowego, który występuje u wszystkich ssaków.

Gdy natężenie emocji w ciele jest wyższe niż układ nerwowy jest w stanie tolerować, “pomieścić”, uruchamia się mimowolne drżenie ciała, w celu zmniejszenia napięcia.

Wszyscy doświadczamy tej reakcji np. gdy prezentujemy coś przed publicznością. Stres jest wysoki i w efekcie pojawia się mimowolne drżenie rąk, czasem również nóg lub jeszcze głębsze drżenia obejmujące wnętrze ciała, które skutkują drżącym głosem.

Taka reakcja ciała na stres, mimo, że sprawia nam kłopot, ma na celu zmniejszyć napięcie w układzie nerwowym i “zwolnić zasoby”, byśmy mogli podołać zadaniu przed jakim stoimy.

Gdy przyjrzymy się sobie, przekonamy się, że taka fizjologiczna reakcja pojawia się nie tylko w odpowiedzi na silny lęk, ale na każdą emocję, której intensywność wykracza poza możliwość układu nerwowego do tolerowania jej. Może nas “telepać” ze złości, możemy drżeć z rozkoszy lub być “cali rozedrgani” na przykład z silnej ekscytacji lub radości.

Nieodłącznym elementem życia w naszej kulturze jest to, że czujemy się zmuszeni tłumić przeżywanie silnych uczuć w obliczu sytuacji wywołujących w nas silne emocje.

Dotyczy to zarówno stresów bieżących, pojawiających się w pracy lub relacjach, ale również w szczególny sposób sytuacji traumatycznych, w których doświadczamy dodatkowo własnej bezradności gdy nie jesteśmy w stanie się bronić ani uciec.

W takiej sytuacji ciało jest zmuszone do zamrożenia się w obliczu zagrożenia.

W takim zamrożeniu możemy trwać latami, w trybie przetrwania i ograniczenia naszych sił witalnych. Mówimy, że nie możemy się otrząsnąć po traumie..

Bez względu na to jaka jest historia naszego życia, układ nerwowy pozbawiony okazji do naturalnej, spontanicznej autoregulacji, dźwiga w sobie coraz więcej bagażu emocjonalnego. Stajemy się coraz bardziej reaktywni. Łatwo nas wyprowadzić z równowagi. Może być nam trudno nam tolerować przeżycia emocjonalne innych ludzi (np. dzieci, które przeżywają uczucia intensywnie i otwarcie).

W takim stanie emocje innych osób stają się dla nas bodźcem odbezpieczającym napakowany emocjami granat jakim stał się nasz układ nerwowy.

Sesja TRE® tworzy czas i przestrzeń na odreagowanie stresu i napięcia w bezpiecznych i sprzyjających warunkach, z przewodnictwem Providera TRE® oraz w atmosferze akceptacji.

Sesje TRE® pozwalają odzyskać umiejętność autoregulacji układu nerwowego i powracania do stanu równowagi.

Uzyskana na sesjach TRE® umiejętność autoregulacji zostaje z nami przez całe życie i wpływa korzystnie na wiele sfer życia.

Tłumione w sposób chroniczny stany emocjonalne skutkują chronicznymi napięciami mięśniowymi, które z czasem stają się dolegliwościami bólowymi (zazwyczaj gromadzimy napięcia w karku, barkach, plecach, szczękach). Regularne sesje TRE® pozwalają pozbyć się tych dolegliwości i przywrócić chronicznie napiętym mięśniom elastyczność i miękkość.

Układ nerwowy, który nie otrząsnął się z minionego stanów pobudzenia emocjonalnego pozostaje w stanie czujności i pobudzenia. Może to powodować trudności w zasypianiu, bezsenność, problemy z koncentracją.

Gdy nasz układ nerwowy nie jest wyregulowany, mamy tendencję do negatywnych interpretacji zachowania innych osób, w tym naszych bliskich.

Sesje TRE® mogą przyczynić się w dłuższej perspektywie do poprawy jakości relacji i związków jakie tworzymy. Zwiększając naszą zdolność autoregulacji zwiększamy odporność na stres w życiu codziennym.