Strona główna » Spis treści » Błona dziewicza – dlaczego kobiety ją mają?

Błona dziewicza – dlaczego kobiety ją mają?

Dlaczego kobiety mają błonę dziewiczą, a mężczyźni sutki? Od razu uprzedzę, nie, kobieta nie powstała z zebra Adama, jej sensem życia nie jest, gdy dorośnie bycie sprezentowaną mężczyźnie, by ten mógł sobie ulżyć i korzystać z jej zasobów wedle swoich potrzeb. Błona dziewicza nie jest kokardką na tym prezencie, która należy przerwać, by go uroczyście rozpakować. Błona dziewicza jest fałdem skóry bez żadnej funkcji, pozostałością rozwoju embrionalnego, o podobnym znaczeniu jak sutki u mężczyzn czy… łagiewka sterczowa.

Dlaczego kobiety mają błonę dziewiczą, a mężczyźni sutki? Błona dziewicza nie jest kokardką na prezencie, którą należy przerwać, by go uroczyście rozpakować. Błona dziewicza jest fałdem skóry bez żadnej funkcji, pozostałością rozwoju embrionalnego, o podobnym znaczeniu jak sutki u mężczyzn czy… łagiewka sterczowa.

U płodu ludzkiego do 6 tygodnia ciąży istnieją uniwersalne organy płciowe, które ewoluują w dwie różne formy – męską i żeńską. Obie formy pochodzą z tych samych elementów, które przybierają różną formę. Takie organy, o wspólnym pochodzeniu, ale innej formie, nazywa się w biologii organami homologicznymi.

Do 6 tygodnia ciąży mamy takie same genitalia

Kiedy mamy do 6 tygodni życia płodowego, bez względu na zestaw posiadanych chromosomów, nasze organy płciowe wyglądają tak samo. Ilustruje to poniższy schemat.

błona dziewicza, a rozwój genitaliów do 6 tygodnia ciąży

Różniące się między sobą narządy płciowe u kobiety i mężczyzny wykształcają się z tych samych pierwotnych, uniwersalnych organów. Powoduje to, że niektóre struktury zmniejszają się, inne powiększają. W ten sposób powstają też nieużyteczne struktury, które nie pełnią żadnej praktycznej funkcji, tylko są pozostałością po procesie ewolucji lub rozwoju embrionalnego. Przykładami takimi struktur są: kość ogonowa u ludzi, wyrostek robaczkowy, sutki u mężczyzn, błona dziewicza u kobiet i łagiewka sterczowa u mężczyzn.

Uważa się, że zatoka moczowo-płciowa, która w 6 tygodniu życia płodowego wygląda zewnętrznie u obu płci, jak ujście pochwy, rozwija się w trakcie rozwoju embrionalnego w:

 • u obu płci
  • pęcherz moczowy
 • u kobiet
  • cewka moczowa
  • nabłonek pochwy
  • przedsionek pochwy
  • guzek zatokowy (Müllera)
  • nabłonek błony dziewiczej
  • gruczoły przedsionkowe większe
 • mężczyzn
  • cewka moczowa z wyjątkiem dołka łódkowatego cewki oraz ujścia zewnętrznego cewki
  • łagiewka sterczowa
  • obwodowa część gruczołu krokowego
  • gruczoły opuszkowo-sterczowe

Nabłonek tzw. „błony dziewiczej” nie ma żadnego praktycznego zastosowania, podobnie jak łagiewka sterczowa, która nie posiada żadnej funkcji, tylko stanowi odpowiednik rozwojowy kobiecej pochwy. Ewolucyjnie łatwiej jest zostawić bezużyteczną część ciała, niż ją całkiem usuwać. Dlatego mężczyźni mają brodawki sutkowe. Ewolucyjnie wytworzenie bezużytecznych brodawek, błon i uchyłków u jednej płci jest łatwiejsze niż usuwanie ich post factum w trakcie różnicowania się płciowo embrionu.

Anatomia błony dziewiczej

Błona dziewicza jest zbudowana z takiej sami tkanki jak pozostałe błony śluzowe pochwy. Oznacza to, że jest elastyczna i podatna na rozciąganie. Zazwyczaj mieści się około 1cm w głąb od ujścia pochwy. Posiada bardzo mało naczyń krwionośnych.

Rodzaje błony dziewiczej

Wbrew obiegowej opinii, rodzaje błony znajdującej się u ujścia pochwy różnią się między ludźmi, tak samo jak przejawia się różnorodność osobnicza przy innych cechach fizycznych.

Najczęściej spotyka się błony półksiężycowate, czyli takie, które nie zakrywają ujścia pochwy nawet w połowie. Taka błona dziewicza może nigdy nie ulec pęknięciu ani nawet naderwaniu, ponieważ podczas stosunku ulega rozciąganiu jak pozostałe tkanki pochwy.

Pękająca błona dziewicza pozostawiająca po sobie krwawe ślady to mit, sytuacja rzadka. Krew podczas stosunku może się pojawić np. z powodu zbyt szybkiej penetracji, mimo braku nawilżenia pochwy. W przypadku nawilżenia i ukrwienia genitaliów z powodu podniecenia seksualnego wszystkie tkanki pochwy ulegają uelastycznieniu łącznie z fałdem błony będącym pozostałością po rozwoju embrionalnym. Dodatkowo błona u ujścia pochwy posiada bardzo mało naczyń krwionośnych, więc obfite ślady krwi pochodzące z jej uszkodzenia są bardzo mało prawdopodobne.

Błona dziewicza, pech dla kobiet

Pech (dla kobiet) polega na tym, że „męskiej pochwy”, jak się czasem określa łagiewkę sterczową nie widać, ponieważ jest głęboko schowana wewnątrz ciała (podobnie jak większość łechtaczki u kobiety, która jest odpowiednikiem rozwojowym męskiego penisa). Zaś męskie sutki od wieków nie leżą w sferze niczyich zainteresowań.

Inaczej jest z tym nieposiadającym żadnej funkcji rozrodczej kawałkiem błony, wokół którego pielęgnowany jest od tysiącleci do dzisiaj potężny mit. Mit, który oddziałuje w sposób szkodliwy na zdrowie i życie połowy populacji i spowodował cierpienie miliardów kobiet i wciąż oddziałuje na obecne i przyszłe pokolenia.

 • Dziewczęta na całym świecie nadal unikają wizyt u ginekologa w okresie nastoletnim z obawy, że badanie ginekologiczne uszkodzi kawałek błony na wejściu do pochwy. Z powodu mitu i obsesji kulturowej wokół „błony dziewiczej” ochrona pozostałości po rozwoju embriologicznym nie mającą żadnej funkcji rozrodczej ani zdrowotnej jest dla nich ważniejsza niż profilaktyka zdrowotna.
 • Dziewczęta i kobiety w większości krajów świata po dziś dzień mają powody, by obawiać się o swoje zdrowie i życie z powodu „nie wystarczającego” wykształcenia się błony u ujścia pochwy, która według wierzeń, jest wyznacznikiem dziewictwa. Jeśli nie mają „wystarczającego” fałdu błony śluzowej w swojej pochwie mogą doświadczyć agresji słownej, fizycznej lub nawet śmierci.
 • Dziewczęta i kobiety poddają się operacji odtworzenia fałdu błony śluzowej, żeby był dość „wystarczający”, by świadczyć o nich jako o wartościowych istotach ludzkich

„Błonie dziewicza” podtrzymuje nierówność płci

Błona dziewicza jako konstrukt kulturowy, nie mający medycznego ani biologicznego uzasadnienia, funkcjonując w naszych głowach i na naszych językach podtrzymuje nierówności płciowe i dyskryminację dziewcząt. Jak to się dzieje?

 • Przypisywanie konceptowi „dziewictwa” funkcji biologicznej uzasadnia kontrolowanie dziewcząt poprzez zawstydzanie i presję społeczną
 • Podtrzymuje obraz kobiety jako przeznaczonej do służenia przyjemności mężczyzny
 • Podtrzymuje obraz kobiety jako istoty z natury nie seksualnej, której seksualność należy „zapoczątkować” przez fizyczne naruszenie fałdu błony
 • Ocenia wartość człowieka na podstawie jego aktywności seksualnej
 • Ocenia wartość człowieka na podstawie jego wrodzonych cech biologicznych, na które nie ma wpływu (grubość i rozmiar błony)
 • Zawstydza kobiety i dziewczęta jako istoty gorsze i podległe innym osobom na podstawie wielkości tego nieznaczącego biologicznie fałdu
 • Gloryfikuje cierpienie kobiet i dziewcząt, uzasadnia celebrowanie bolesnego i krwawego stosunku jako świadczącego o wartości człowieka, nie zaś jako sygnału alarmowego, że dzieje się coś złego
 • Czyni z intymnych szczegółów biologicznych sprawę publiczną
 • Odbiera dziewczętom godność, prywatność i prawo do samostanowienia o sobie
 • Uzasadnia społeczną ocenę i kontrolę ciała i intymności drugiego człowieka

Błona dziewicza to pojęcie niemedyczne

Jeśli więc jesteś młodą osobą i obawiasz się wizyt u ginekologa lub pierwszego stosunku seksualnego z powodu mitów narosłych wokół błony dziewiczej, nie jesteś sama. Wszyscy żyjemy w tym micie i go świadomie lub nie powielamy. Mimo tego wiedz, że jesteś w 100% normalna. Twoja błona dziewicza jest normalna. Twoja biologia i fizjologia również są normalne. Badanie ginekologiczne nie odbierze Ci wartości i godności, a ból czy krwawienie podczas stosunku seksualnego nie świadczą o Twojej godności i czystości, tylko są sygnałem alarmowym, że dzieje się coś złego. Seks to miłość i przyjemność, a nie ból i upokorzenie. I takim go uczyńmy dla przyszłych pokoleń, eliminując mit błony dziewiczej z naszego języka i myślenia. Sama staram się unikać używania określenia „błona dziewicza” ponieważ nie opisuje funkcji biologicznej tylko funkcję kulturową. Pozytywna wiadomość na koniec jest następująca. Od 2017 roku norweskie ministerstwo zdrowia używa terminu „wieniec waginalny” lub „fałdka pochwowa” jako oficjalnie przyjęty w terminologii medycznej.

Dziękuję za Twoją uwagę. Jeśli chcesz być ze mną w bliższym kontakcie, zapraszam Cię na mój Instagram (@higienamyslenia) i na inne media społecznościowe, YouTube oraz Podcast. Wszędzie znajdziesz mnie pod tą samą nazwą: @higienamyslenia.

Mogą Ci się spodobać jeszcze inne moje wpisy: